Biegacz na basenie, czyli jak skutecznie uniknąć kontuzji barku

Czy zmieniając od czasu do czasu buty do biegania na czepek i okularki pływackie, jesteśmy bardziej narażeni na kontuzje? Nasze wątpliwości rozwiewa fizjoterapeuta - Jakub Molasy.

Utarło się przekonanie, że biegacze są bardziej narażeni na kontuzje w trakcie pływania, niż osoby, które nie biegają. Takie przekonanie funkcjonuje prawdopodobnie dlatego, że większość z nas uważa, że biegacze mają doskonale umięśnione nogi, natomiast ramiona i barki, które ciężko w trakcie pływania pracują, pod tym względem pozostawiają u nich wiele do życzenia. Tymczasem, jest nieco inaczej. "Biegacze narażeni są na kontuzje podczas treningów pływackich w takim samym stopniu jak osoby nie trenujące biegania. Mają jednak "przewagę" na starcie w porównaniu do osób niebiegających wynikającą z lepszej wydolności organizmu wypracowanej poprzez treningi biegowe." - mówi fizjoterapeuta Jakub Molasy z warszawskiego Carolina Medical Center. 

Na jakie kontuzje jesteśmy narażeni w czasie pływania?

"Kontuzje pływackie wynikają w głównej mierze z przeciążenia aparatu ruchu i tu najbardziej narażone są stawy ramienne, które podczas jednego treningu pływackiego wielokrotnie są w pozycji uniesienia nad głowę. Drugim czynnikiem wpływającym na powstawanie kontuzji w stawach ramiennych jest niewłaściwa technika prowadzenia ręki" - dodaje Jakub Molasy . 

Kontuzje na basenie - jak ich uniknąć?

Żeby zminimalizować ryzyko powstania urazów, należy pamiętać o kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasadach:

1) trening pływacki powinien być poprzedzony specyficzną dla pływania rozgrzewką 
2) należy pamiętać o dozowaniu obciążeń treningowych
3) trening powinien być zakończony rozciąganiem
4) najważniejsze - dajmy sobie czas na regenerację.

Trening pływacki dla biegaczy - od czego zacząć?

Zła technika pływania może się skończyć kontuzją barkuZła technika pływania może się skończyć kontuzją barku Pinterest/fit-and-healthy-for-tommorow

Pływanie jako forma rehabilitacji po urazach

Aqua jogging dla biegaczy - na czym polega i jakie są jego zalety?

Woda jest doskonałym środowiskiem do prowadzenia rehabilitacji. Pomaga rozluźnić mięśnie oraz - dzięki oporowi, jaki stwarza - przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach, pozwala na wzmacnianie określonych grup mięśniowych. "Można powiedzieć, że stanowi doskonałe uzupełnienie programów rehabilitacji po kontuzjach. Ćwiczenia powinny być dobierane w indywidualny sposób, w zależności od rodzaju kontuzji oraz czasu, jaki upłynął od urazu. Zaczynając np. do nauki obciążania kończyny, przechodząc przez naukę chodu, a na specyficznych ćwiczeniach sportowych typu skipy - kończąc" - dodaje Jakub Molasy.

10 powodów, dla których biegacze powinni regularnie pływać

Jakub Molasy - fizjoterapeuta z Carolina Medical Center w Warszawie, instruktor tenisa ziemnego i snowboardu. Prowadząc terapię, przeplata techniki torowania nerwowo-mięśniowego, pracę na tkankach miękkich, oraz terapię manualną - zależnie od potrzeb pacjenta. 

Copyright © Agora SA