Bieganie jesienią - fakty i mity

W okresie jesiennym aktywność fizyczna na zewnątrz spada. Biegać możemy jednak przez cały rok, niezależnie od pogody za oknem. Dziś obalamy mity i potwierdzamy fakty dotyczące biegania jesienią.

Bieganie jesienią osłabia organizm

MIT. Jest zupełnie na odwrót, to tylko kwestia odpowiedniego przygotowania do treningu. Przede wszystkim musisz dobrać strój treningowy do panujących warunków. Po skończonym treningu należy szybko przebrać się w suche rzeczy lub wziąć ciepły prysznic. Bieganie jesienią z pewnością przyniesie więcej korzyści niż brak aktywności na świeżym powietrzu. Biegając jesienią, Twój organizm się wzmocni i uniknie jesiennej chandry. Adaptując organizm do spadającej temperatury, przyzwyczaisz ciało przed zimą.

Bieganie z przeziębieniem. Najlepsze lekarstwo czy ryzyko?

Bieganie jesienią sprzyja zgubieniu zbędnych kilogramów

FAKT. Tak naprawdę bieganie zawsze sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Poza tym jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jesienna pogoda często zniechęca nas do aktywności fizycznej, dlatego istotne jest, żeby zadbać o jej utrzymanie nawet o tej porze roku. Jeśli chcesz schudnąć, twoje treningi powinny być zróżnicowane. Wplataj w swoje treningi jednostki o nieco większej intensywności. Nie jest, prawdą, że tylko długie i powolne bieganie sprzyja spalaniu tłuszczu. Wymagające, ale krótsze sesje z powodzeniem sprawdzają się podczas procesu odchudzania.

Jak biegać, żeby schudnąć? [plan działania]

Bieganie jesienią zaprocentuje wiosną

FAKT. Większość planów treningowych rozpisywana jest właśnie jesienią. Okres jesienno-zimowy to doskonały czas, aby zrobić sobie bazę wytrzymałościową, z której później będziesz czerpał na wiosnę. Zbyt długa przerwa w treningu w konsekwencji może doprowadzić do spadku motywacji. Poza tym, jeśli nie przepracujesz jesieni, to nie poprawisz wyników z tego roku.

Bieganie jesienią wymaga specjalistycznego sprzętu

MIT. Bieganie w chłodne dni jest dla wielu początkujących biegaczy nie lada wyzwaniem. O ile latem dobór garderoby do biegu jest rzeczą prostą, tak jesienią i zimą jest to już wymagająca operacja logistyczna, z którą nie każdy potrafi sobie poradzić.
Tak naprawdę nie potrzebujesz niczego wyjątkowego. Warto zainwestować w odzież termiczną, długie legginsy, opaskę na uszy i kurtkę wiatrówkę - wszystkie te elementy garderoby będą ci służyły przez lata.

Jak biegać po ciemku? [9 praktycznych porad]

Bieganie jesienią jest niebezpieczne, ciągle jest ciemno

MIT. To prawda, że w okresie jesiennym coraz trudniej zrealizować trening za dnia, zwłaszcza jeśli pracujesz na pełnym etacie. Dzień jest coraz krótszy i nic na to nie poradzimy, z powodzeniem możesz jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wybieraj oświetlone trasy i zaopatrz się w elementy odblaskowe. Nie zapuszczaj się do lasu, gdzie trudno skontrolować podłoże, po którym biegniesz. Uważaj na innych uczestników ruchu drogowego i zawsze trzymaj się pobocza. Nie wbiegaj w ostatniej chwili na przejście dla pieszych, kierowca o zmroku może cię nie zauważyć.

Biegając jesienią warto zainwestować w odzież termoaktywną

FAKT. To wręcz niezbędny element garderoby każdego biegacza. Odzież termoaktywna jest bardzo funkcjonalna i świetnie sprawdza się podczas biegu. Tego typu garderoba utrzymuje stałą temperaturę ciała oraz doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz. Idealnie sprawdza jako pierwsza warstwa odzieży w chłodne dni.

Bieganie jesienią, to dobry okres, żeby zacząć biegać

FAKT. Jesień to bardzo dobry moment na to, aby spróbować i rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. To doskonały sposób na jesienną depresję i zadbanie o dobrą kondycję. Poza tym jesienią pogoda do biegania jest idealna, temperatura w okolicach 10-15 stopni Celsjusza sprzyja biegowym treningom. Jeśli zaczniesz biegać jesienią, masz wystarczającą ilość czasu, żeby przygotować się do wiosennych startów.

Bieganie na bieżni mechanicznej, wady i zalety

Jesienią warto biegać na bieżni mechanicznej

MIT. Bieganie w sztucznych warunkach rodzi wiele wątpliwości. Trening na bieżni mechanicznej zapewnia nam powtarzalne warunki, ale też nie pozwala zmierzyć się z naturalnymi okolicznościami, z którymi zmierzymy się na zawodach. Owszem, od czasu do czasu można skorzystać z bieżni mechanicznej, ale tylko w przypadku pojedynczych jednostek, a nie podczas codziennych treningów. Na bieżni nie przygotujemy naszego organizmu do rzeczywistych nacisków i sił działających podczas treningu. Dlatego warto potraktować bieżnię mechaniczną jako alternatywę i dodatek do biegania na zewnątrz i to raczej zimą.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.