Kontuzja stopy: Zmęczeniowe złamanie piątej kości śródstopia

Kontuzja stopy - jedna z najczęstszych kontuzji biegaczy. Pod tą ogólną nazwą wyróżniamy jednak wiele urazów, niekoniecznie związanych z samą stopą. Jednym z nich jest zmęczeniowe złamanie piątej kości śródstopia.

Przyczyny: To dosyć częsta kontuzja, zwłaszcza u osób z nieprawidłową budową stopy, gdy nadmiernie obciążamy jej bok. Czasami zdarzają się takie buty lub sandały sportowe, które powodują, że łuk boczny jest podniesiony, co również nadmiernie obciąża jej bok. Podstawa kości śródstopia jest słabo ukrwiona i właśnie tam często dochodzi do złamania zmęczeniowego. Do złamania może dość również podczas skręcenia stawu skokowego w kierunku środka stopy (czyli tak jakby stopa leżała na podłodze boczną krawędzią). W okolicach piątej kości śródstopia znajduje się ścięgno mięśnia strzałkowego. Jego nadmierne napięcie może również uszkodzić kość. Zaznaczony punkt to również miejsca gdzie blokują się stawy, co może wywołać ból.

Leczenie: Jeśli to złamanie zmęczeniowe, często wystarczy chodzenie w bucie z twardą podeszwą, wstrzymanie się od biegania przez około 6 tyg. Jeśli to złamanie w wyniku urazu, zwykle potrzebne jest operacyjne zespolenie. Jeśli doszło do zablokowania stawów pomaga manipulacja manualna lub mobilizacja u fizjoterapeuty. Należy jednak zweryfikować diagnozę badaniem RTG