Kontuzja stopy: ścięgno Achillesa

Kontuzja stopy - jedna z najczęstszych kontuzji biegaczy. Pod tą ogólną nazwą wyróżniamy jednak wiele urazów, niekoniecznie związanych z samą stopą. Jednym z nich jest ścięgno Achillesa.

To największe ścięgno człowieka. Bardzo często ulega zapaleniu, uszkodzeniu u biegaczy.

Przyczyny: Jest ich wiele: złe obuwie z nadmiernie przylegającym zapiętkiem, nie tylko w butach biegowych, ale także w tych, w których chodzimy na co dzień. Źle dopasowany zapiętek podrażnia kaletkę ścięgna Achillesa.

Leczenie: Stosujemy leki przeciwzapalne, smarowanie maściami przeciwzapalnymi, okłady z lodu, mobilizację Achillesa, rozluźnienie łydki, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Dobre wyniki dają ćwiczenia ekscentryczne – ważne! dopiero po wygojeniu naderwanego ścięgna – czyli wspinanie na palce i powolne schodzenie piętami w dół.

Achilles także ulega przeciążeniu, gdy wchodzimy w duże objętości i intensywności. Często u osób z przykurczoną łydką i zginaczami kolana. Może wtedy dochodzić do zapalenia rozścięgna. Charakterystyczny objaw to chrząszczenie.

Leczenie: Dobre wyniki daje masaż poprzeczny i mobilizacja Achillesa. Przy zapaleniu
ścięgna lub jego częściowym uszkodzeniu obowiązuje całkowity zakaz biegania. Dobre
wyniki dają ćwiczenia ekscentryczne – dopiero po wygojeniu naderwanego ścięgna – czyli wspinanie na palce i powolne schodzenie piętami w dół. Dobre działanie daje igłoterapia, jeśli nie pomaga podawanie PRP, czyli czynników wzrostu(odwiorowanego własnego osocza bogatego w płytki a w nich czynniki wzrostu). Jeśłi i to nie pomaga, konieczna czasami bywa operacja, czyszczenie ścięgna, ewentualnie ścinanie guza piętowego, który może drażnić ścięgno)

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.