Skarby jesieni w diecie biegacza, na wyciągnięcie ręki

Jesień to czas kolorowych warzyw i owoców - bogatych w witaminy i cenne minerały. Warto włączyć je do codziennej diety i wkomponować w posiłki. Jesień to pora na gruszki, jabłka, dynię i orzechy włoskie. Z dobrodziejstwa natury najlepiej korzystać pełnymi garściami, sprawdź co warto jeść i dlaczego?

Jabłka. Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka w Polsce produkowane są na wysoką skalę, to owoc łatwodostępny przez cały rok. Zbiory jabłek zaczynają się już wczesnym latem i trwają aż do późnej jesieni. Odpowiednio przechowywane zachowują swoje właściwości na kilka miesięcy. Jabłka warto jeść nie tylko ze względu na walory smakowe, owoc ten niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Sprawdzają się w deserach, surówkach, jako dodatek do mięs i świetnie nadają się do przetworów.

Jabłka. Dlaczego warto jeść jabłka?Jabłka. Dlaczego warto jeść jabłka? pixabay

Wartość odżywcza jabłek.

Wartość odżywcza jabłek zależy od ich odmiany oraz od tego, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe. Jabłka są skarbnicą witaminy C, zwłaszcza te dojrzałe z wyraźnym czerwonym kolorem. Witamina C wymiata z organizmu wolne rodniki i bierze udział w procesach metabolicznych. Jabłka zawierają również potas oraz żelazo, dzięki czemu mimo kwaśnego posmaku, wykazują działania odkwaszające organizm. Cennym elementem jabłka jest skórka, w której znajdziemy sporą ilość pektyn. Pektyna oczyszcza organizm, reguluje florę bakteryjną jelit, zapobiegają zaparciu oraz zmniejszają wchłanianie cholesterolu.

Gruszka. Dlaczego warto jeść gruszki?

Po gruszki sięgamy już nieco rzadziej, ale są również łatwodostępne na naszym rynku. To wyjątkowy owoc, bo jako jedyny zawiera w swoim składzie jod, którego w Polsce brakuje. Gruszkę możemy wykorzystać w kuchni w kilku odsłonach, na słodko i wytrawnie lub zjeść niemal prosto z drzewa.



Gruszki. Dlaczego warto jeść gruszki?Gruszki. Dlaczego warto jeść gruszki? pixabay

Wartość odżywcza gruszek.

Gruszki, jako jedne z nielicznych owoców, zawierają jod - minerał pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Ponadto są skarbnicą boru - minerału który pozytywnie wpływa na prace mózgu. Wysoka zawartość potasu zmniejsza ciśnienie krwi oraz zapobiega agregacji płytek krwi. W gruszce znajdziemy również witaminę A, E, K, C oraz witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, kwas foliowy i cynk. Owoc ten bogaty jest w błonnik i z powodzeniem przyspiesza trawienie - to idealny środek na zaparcia.

Orzechy włoskie. Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Co prawda orzechy włoskie są rekordzistami pod względem kaloryczności, to z pewnością warto je jeść. Orzechy włoskie wspierają prace mózgu, poprawiają koncentrację i pamięć. Obniżają poziom "złej" frakcji cholesterolu we krwi, czyli LDL, redukują stany zapalne oraz zapobiegają narastaniu blaszki miażdżycowej. Wpływają także korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i stan oczu. Orzechy włoskie stanowią nie tylko idealną przekąskę, ale również dodatek do wielu dań, głównie deserów i sałatek.



Orzechy włoskie. Dlaczego warto jeść orzechy?Orzechy włoskie. Dlaczego warto jeść orzechy? pixabay

Wartość odżywcza orzechów włoskich.

Orzechy włoskie są bogatym źródłem białka oraz błonnika pokarmowego. Około 65% masy orzechów włoskich stanowi tłuszcz, w tym również nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Orzechy włoskie są bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego,  witaminy B1, witaminy B6, fosforu oraz cynku. Zawierają również pewne ilości selenu, potasu, żelaza, wapnia, witaminy E, witaminy B2, witaminy B3 i witaminy B5.

Dynia. Dlaczego warto jeść dynię?

Dynia dostarcza witamin, wspomaga odchudzanie i poprawia nastrój. Jest łatwostrawna i niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzi się w dietach odchudzających. Ugotowana dynia nie traci swoich  wartości z wyjątkiem witaminy C, której ilość pod wpływem obróbki termicznej ulega zmniejszeniu. Dynia bogata jest w potas, który reguluje ciśnienie krwi, a także utrzymuje równowagę elektrolitów w organizmie. Znajdziemy w niej również beta-karoten oraz witaminę A, których spożycie pozytywnie wpływa na wzrok i skórę. Jest owocem sycącym i bardzo wszechstronnym. Dynię możemy upiec, udusić i ugotować. Stanowi świetny dodatek do mięs, deserów i przetworów.

Wartość odżywcza dyni.

Dynia zawiera spore ilości potasu, fosforu, żelaza, wapnia, witaminę A, C oraz z grupy B. Owoc ten jest źródłem błonnika, który przyspiesza procesy przemiany materii. Dynia bogata jest w beta-karoten, o czym świadczy jej pomarańczowy kolor oraz witaminę A. Szklanka ugotowanego miąższu z dyni pokrywa ponad 200 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.