Kiedy wymienić buty? MINO zna odpowiedź

"To już, czy jeszcze mogę biegać"? Chyba każdy biegacz zastanawiał się kiedyś nad żywotnością amortyzacji w butach. Z pomocą przychodzi MINO - urządzenie kontrolujące stan "biegówek".

Amortyzacja w butach nie jest wieczna. Producenci zazwyczaj określają na kilkaset kilometrów, w zależności od masy ciała biegacza, jego techniki czy nawierzchni po której biega. Różne wartości dotyczą też różnych systemów stosowanych w butach. To sporo zmiennych, w efekcie określenie momentu "śmierci" amortyzacji jest problematyczne. Problem ten postanowili rozwiązać producenci urządzenia MINO.

MINO to swoisty licznik dla butów biegowych. Na podstawie badań producenci określili sumaryczny nacisk wywierany na buty na przestrzeni 400 mil (nieco ponad 640 km) i wartość tę przyjęli za graniczną. Po jej osiągnięciu urządzenie sygnalizuje konieczność wymiany butów. Nie musimy zatem zastanawiać się nad wspomnianymi na początku zmiennymi - MINO robi to za nas.

MINO - MINO - "licznik" do butów biegowych fot. runmino.com

Jak to działa? MINO jest małą płytką umieszczaną pod wkładką w jednym bucie. Wyposażono ją w tensometr to mierzenia nacisku i 6 diod LED. Zapalają się one kolejno w miarę zużycia buta. Ostatnia, czerwona, oznacza konieczność jego wymiany.

MINO ma 2,5 mm grubości. Jako, że urządzenie umieszcza się pod piętą, nieznacznie zwiększa ono drop (spadek pięta-palce) w bucie. Aby zapobiec niepożądanym dysbalansom, wraz z MINO producent dostarcza identyczną pod względem wymiarów podkładkę do drugiego buta.

Urządzenie jest jednorazowe - po zapalenia czerwonej diody nie da się go reaktywować. Kosztuje 15 $ i dostępne jest wysyłkowo poprzez stronę producenta - www.runmino.com

 
Komentarze (5)
Kiedy wymienić buty? MINO zna odpowiedź
Zaloguj się
 • Dariusz Murawka

  0

  ja w swoich adikach zrobilem ok 800 km i zmienilem gdy poczulem zwiekszone bole stawow

 • Dariusz Murawka

  0

  ja nabiegale w moich 700km i zmienilem kiedy poczulem zwiekszone zmeczenie po treningach

 • Jakub Abramczuk

  0

  To nie ma sensu i nie działa. Dlatego: (to jest link -> ) 100hrmax.pl/sprzet-biegowy/wkladki-mino-sprawdz-ile-przezyly-twoje-buty/

 • peppers01

  0

  Kolejny niby fajny ale tak naprawdę zbyteczny gadget mający na celu podniesienie sprzedaży obuwia sportowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX