Rewolucyjny projekt Nike. Cel: Przekroczyć nadludzką barierę! Rekordzista Polski: To jakiś kosmos. Muszą stworzyć cyborga

Damian Bąbol
Mądre głowy z Nike wysłały do świata tajemniczą informację, która poruszyła biegowe środowisko. Chodzi o Breaking2. Rewolucyjny program za którym kryje się nadludzki cel - pokonanie maratonu poniżej dwóch godzin.

Wynik 1:59:59 na dystansie 42,195 km wielu uważa za niemożliwy do zrealizowania przez człowieka. Dotychczasowy rekord w maratonie wynosi 2:02:57. Od dwóch lat należy do Kenijczyka Dennisa Kimetto. To oznacza, że nowy rekordzista musiałby poprawić ten wynik aż o 3 procent, a średnie tempo wynieść grubo poniżej 3 min/km! Na tak wysokim poziomie, to przepaść.

Zadanie wydaje się ekstremalnie trudne. Wielu z góry skazuje ten pomysł na porażkę. Ale jak widać w Nike są wizjonerzy, którzy hurraoptymistycznie spoglądają na ludzkie możliwości. Wierzą, że prędzej czy później osiągną sukces. W jaki sposób?

Amerykański gigant z Oregonu stworzył zespół, składający się z ekspertów różnych dziedzin nauki i sportu. Ma to przełożyć się na kompleksowe podejście do sportowca, sprzętu, treningu, żywienia oraz najbliższego otoczenia.

- Breaking2 ma odkrywać nowe obszary, dawać szansę przekonać się czy to, co uważamy za niemożliwe, znajduje się w zasięgu ręki. Projekt realizuje misję Nike: inspiruje i pozwala na tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla wszystkich sportowców świata - czytamy w specjalnym komunikacie.

Kto chętny na mordercze wyzwanie?

Czas poniżej dwóch godzin w maratonie wymaga przyspieszenia o 7 sekund na każdym z 42,195 kilometrów. Nawet dla najlepszych biegaczy świata jest to ogromna różnica. Nike wybrało trzech sportowców, którzy reprezentują najwyższy światowy poziom. Mają mieć idealne predyspozycje i wystarczająco dużo odwagi, aby podjąć wyzwanie.

Na morderczy eksperyment i dokonanie niemożliwego zostali wybrani: Eliud Kipchoge z Kenii, Lelisa Desisa z Etiopii oraz Zersenay Tadese z Erytreii.

Czy któryś z tych maratończyków dokona niemożliwego?Czy któryś z tych maratończyków dokona niemożliwego? Czy któryś z tych maratończyków dokona niemożliwego? (fot. Nike)

Obsesja sukcesu

Nike stale poszukuje nowych barier, które może pokonać. Pomysł zejścia poniżej dwóch godzin na dystansie 42,195 km pojawiał się już wiele razy. Już trzy lata temu rozpoczęto prace nad rozwiązaniami dedykowanymi butom do biegu maratońskiego. Breaking2 to na razie tajemnicza grupa "magików" od treningu, inżynierii, specjalistów od designu, żywienia, psychologii sportu i fizjologii wysiłku, a także ekspertów rozwoju materiałów i biomechaniki. Ich umiejętności i wiedza mają pozwolić na analizę istoty sportowych osiągnięć w najdrobniejszych szczegółach. - Grupa przykłada obsesyjną uwagę do każdego elementu projektu Breaking2: od warunków pogodowych, po rodzaj koszulki, jaki ma na sobie biegacz. A wszystko po to, aby zmaksymalizować potencjał drzemiący w Eliudzie, Lelisie i Zersenay’u - informuje Nike.

Zobacz wideo

"Nie mieści mi się to w głowie. Może trzeba stworzyć cyborga?"

Robert Korzeniowski, multimedalista olimpijski w chodzie, a obecnie znakomity biegacz amator wierzy, że złamanie bariery dwóch godzin w maratonie jest możliwe. - W dyscyplinach wytrzymałościowych są największe rezerwy. Naprawdę nie doszliśmy do pełnej optymalizacji treningu i jest jeszcze z czego urywać. Oczywiście te wyniki wydają się już maksymalnie wyżyłowane, ale nie zdziwię się, jeśli wkrótce maratończycy będą biegać poniżej dwóch godzin - mówi Korzeniowski. - To naprawdę możliwe. Zwróćmy uwagę, że w ubiegłym wieku zawodnicy bardziej zmagali się z dystansem niż z czasem. Dziś mamy perfekcyjnie wytrenowanych, genialnych technicznie biegaczy, którzy w dodatku wspomagają się - mam nadzieję - dozwolonymi środkami. To już zupełnie inny model maratończyka niż obowiązywał kiedyś.

Innego zdania jest za to Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie z wynikiem (2:07:39), który zwyczajnie nie wierzy w kolejne śrubowanie najlepszych czasów na królewskim dystansie. - Szczerze? Nie mieści mi się to w głowie. Po prostu nie jestem sobie w stanie wyobrazić tego, jak jeszcze lepiej trzeba trenować, żeby bez niedozwolonego wspomagania uzyskiwać coraz lepsze wyniki. Dawniej granica 2:05, czy 2:04 była uznawana za ostateczną. Teraz blisko jest przekroczenia kolejnej, a coraz częściej słyszymy o planach złamania dwóch godzin. Dla mnie to kosmos - mówi Szost. - Ale jeśli korporacje, duże firmy zapragną tego rekordu i to bez bez względu na wszystko, czyli pieniądze i zdrowie sportowca, to pewnie kiedyś to osiągną. Oby tylko nie skończyło się to dramatycznymi konsekwencjami dla tego człowieka. A może trzeba stworzyć jakiegoś cyborga, który już niedługo nabiega nam taki wynik? 

W przyszłym roku mamy poznać termin i miejsce maratonu, na którym według Nike ma paść rekord poniżej dwóch godzin. 

Czy pokonanie maratonu poniżej 2 godzin jest możliwe?
Komentarze (19)
Rewolucyjny projekt Nike. Cel: Przekroczyć nadludzką barierę! Rekordzista Polski: To jakiś kosmos. Muszą stworzyć cyborga
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 2 razy 2

  jak nie będę musiał sikać na mecie, to i w pół godziny przebiegnę

  a za metą spontanicznie spłonę

 • leonid11

  Oceniono 1 raz 1

  Widzę tylko jednego człowieka który(a) jest w stanie tego dokonać. Marit Bjergen.
  Ach, jeszcze Robert Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Tyle że on...w poprzek.

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  czy to Hugo Bader na mecie?

 • polny_zajaczek

  0

  Skoro mają taką obsesję na tym puknckie i jest to taki ekstra projekt, to niech prezes Nike'a się odchudzi i przebiegnie maraton poniżej 2 godzin...

 • mr_gm

  0

  Weźcie te trzy "kobiety" co biegły na 800m w Riio.

 • nataniel29

  0

  Niech zrobią trasę która większość dystansu jest ...z górki i załatwione :)

 • mietekkowalski

  0

  Gdyby Pfizer, albo Bayer zajęły się tym tematem, rekord byłby bardziej realny:)

 • krzysio333

  0

  Wybiórcza złamała słowo, że nie będzie publikować co dziś dzieje się w sejmie i nie będzie publikować zdjęć polityków. Więc i Ja nie na temat. PO i Nowoczesna !!!. Nowe wybory!!!. Tego przecież chcesz Wyborcza!!!. Nowe wybory!!!. Może będzie w końcu państwowa kasa. Nowe wybory!!

 • feurig59

  0

  chory shit

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX