Wyjątkowa historia Maratonu w Bejrucie, impreza już w najbliższy weekend

Maraton w Bejrucie po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Inicjatorką imprezy była May El Khalil, która sama uległa poważnemu wypadkowi podczas treningu. 42-kilometrowy bieg ma przede wszystkim wartość symboliczną.

Pierwsza edycja maratonu w Bejrucie odbyła się 19 października 2003 roku. Od początku w zawodach uczestniczyli zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Impreza odbywa się co roku, zazwyczaj w listopadzie. W tym roku start zaplanowano na 12 listopada.

W pierwszej edycji wzięło udział 6 000 biegaczy. W zeszłorocznej imprezie w 2016 roku ilość uczestników (na wszystkich towarzyszących dystansach) wzrosła do 47 000 z 104 różnych krajów. W ciągu ostatnich 15 lat w imprezie wzięło udział ponad 393 000 biegaczy.

 

Inicjatorką imprezy była May El Khalil.

Wychowała się w Libanie, po ślubie przeprowadziła się do Nigerii, gdzie założyła organizację charytatywną dla kobiet i osób potrzebujących. Po powrocie do Libanu uświadomiła sobie, że kraj, za którym tęskniła, zmienił się nie do poznania. Na ulicach pojawiły się policyjne blokady, drogi zostały zablokowane, a społeczeństwo podzieliło się  pod wieloma aspektami.

Uznała, że mimo wszelkich różnic ludzie powinni skupić się na tym, co może ich zjednoczyć. To właśnie BIEGANIE miało być tym spoiwem. May El Khalil starała się swoją pasją zarażać innych.W wyniku wypadku podczas treningu cudem uszła z życiem. Mimo uszczerbku na zdrowiu udało jej się stworzyć pierwszy w historii, międzynarodowy maraton w Libanie.

Za swoja działalność została doceniona w kraju i za granicą. El Khalil otrzymała m.in. nagrodę AIPS "Power of Sport Award" w Lozannie oraz nagrodę "Laureus World Sports Academy Lifetime" w Abu Zabi.

W poruszającym wystąpieniu twórczyni maratonu May El-Khlil, wyjaśnia, dlaczego 42-kilometrowy bieg może zjednoczyć kraj podzielony przez dziesięciolecia polityki i religii, przynajmniej na jeden dzień w roku.

 

Mimo trudnej sytuacji politycznej Libanu, organizatorzy zalewani są prośbami o udział choćby w  jednym z biegów.

  • półmaraton
  • bieg na dystansie 8km
  • bieg na dystansie 5km
  • bieg na dystansie 1km
  • sztafeta na dystansie maratonu
Kiedy mamy kryzys, zabawa staje się platformą, na której ludzie mogą wyrazić pokój i jedność. Każdego dnia ludzie chcą dołączyć do biegu. Obecnie mamy ok. 47 800 biegaczy.

- mówi May El Khalil, prezes Stowarzyszenia Bejrutu Maratońskiego.

Trasa maratonu została nieco zmieniona względem poprzednich lat.

Trasa Maratonu w BeirucieTrasa Maratonu w Beirucie http://www.beirutmarathon.org/

Udział w imprezie zapowiedzieli zwycięzcy poprzedniej edycji  Edwin Kiptoo i Tigist Girma. Zarówno Kenijczyk, jak i Etiopka powalczą o pobicie rekordu tej imprezy, należących do Kenyan Jackson Limo, 2:11:04 i Muhalbat Tsege, 2:29:12.

Godną rywalką dla zeszłorocznej triumfatorki będzie Eunice Chumba z Bahrajnu, z  rekordem życiowym 2:24:27, który ustanowiła podczas tegorocznego Rotterdam Maraton.Tigist Girma celuje w wynik 2:28. Kolejna pretendentką do podium jest Chinka Yinli He z rekordem życiowym 2:27:35.

Kiptoo ścigał się będzie ze swoimi rodakami. Na trasie maratonu pojawi się m.in. Dominic Ruto, który w tym roku ustanowił swój rekord życiowy 2:09:08, podczas maratonu w Rzymie. Groźnym rywalem może okazać się również Dickson Tuwei, legitymujący się czasem 2:09:27 (Chiny, 2016).

Wyniki z 13.11.2016: BLOM BANK Beirut Marathon, (Liban)

Mężczyźni:
1 Edwin Kibet KIPTOO KEN 2:13:19
2 Abebe GIZACHEW ETH 2:14:06
3 Jackson LIMO KEN 2:15:02

Kobiety:
1 Tigist GIRMA ETH 2:32:48
2 Seada KEDIR ETH 2:34:12
3 Alemenesh GUTA ETH 2:37:23

APTOPIX Mideast Lebanon MarathonAPTOPIX Mideast Lebanon Marathon Hassan Ammar (AP Photo/Hassan Ammar)

Regulamin odnoszący się do nagród pieniężnych nie jest jednoznaczny, liczy się nie tylko kolejność zawodników na mecie. Jeśli chodzi o kategorię męską, aby otrzymać 100% z całej puli pieniędzy, Panowie metę maratonu muszą przekroczyć w czasie 2:14 lub szybciej. Jeśli pierwsza piątka zawodników pobiegnie wolniej, poszczególne nagrody za każde z miejsc (1-5) obniżone zostają o 50%.

Podobnie jest w klasyfikacji kobiet, a limit czasu pozwalający zgarnąć 100% nagrody pieniężnej wynosi 2:34 lub szybciej.  Jeśli zawodniczki nie zmieszczą się w przedziale czasowym, przewidziana wartość nagrody obniżona jest o połowę.

Powyższe wytyczne dotyczące przedziałów czasowych mogą być zniesione tylko ze względu na niekorzystne warunki pogodowe: wzrost temperatury powyżej 26 ‘C za nim zawodnicy dobiegną do 15 km.

Copyright © Agora SA