38. PZU Maraton Warszawski. Wielki powrót Yareda Shegumo!

Damian Bąbol
Po nieudanych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro Yared Shegumo, wicemistrz Europy z 2014 r., wraca do wielkiego ścigania. Będzie jedną z największych gwiazd i faworytem do zwycięstwa 38. PZU Maratonu Warszawskiego, który zostanie rozegrany 25 września.

33-letni Shegumo ostatnio mógł mówić o sporym pechu. Mimo świetnego przygotowania do sezonu, na igrzyskach olimpijskich w Rio wypadł bardzo słabo. Zamiast walczyć o medal, z czasem 2:31:54 zajął dopiero 128. pozycję. To słabszy o 13 sekund od najlepszej polskiej maratonki w Rio, czyli Iwony Lewandowskiej. 

Niestety, słaba dyspozycja to wynik komunikacyjnego koszmaru, jaki polski biegacz przeżył na kilkadziesiąt godzin przed startem. Z powodu odwołanych lotów i problemów z wizą jego podróż do Brazylii trwała aż trzy dni!

Shegumo zapewnia, że najgorsze już za nim i teraz chce się jak najszybciej zrehabilitować. Jest już pewne, że wicemistrz Europy z Zurychu wystartuje w 38. PZU Maratonie Warszawskim. - Jestem dobrze przygotowany. Stać mnie na wiele i zamierzam to udowodnić. Uwielbiam startować w Warszawie. Trzy lata temu tutaj triumfowałem. Byłoby pięknie powtórzyć ten sukces - zapowiada Shegumo. 

Polak etiopskiego pochodzenia na pewno nie będzie miał łatwego zadania. Konkurencja szykuje się piekielnie mocna. Do Warszawy przyjadą czołowi zawodnicy z Afryki. W gronie faworytów wymienia się m.in. Kenijczyków: Alberta Matebora (życiówka 2:05:25), Nicolasa Kipkorira Chelimo (2:07:38) oraz Ezekiela Omullo (2:09:19), zwycięzca ubiegłorocznej edycji.  

W rywalizacji kobiet najbardziej będziemy trzymać kciuki za Annę Szyszkę, której rekordy życiowy na królewskim dystansie wynosi 2:37:34. Zanosi się na to, że jej największą rywalkę będzie Jane Mwikali Muia z "życiówką" w półmaratonie na poziomie 1:10:26. 

Wielkie biegowe święto

Do tej pory do 38. PZU Maratonu Warszawskiego nadano 6615 numerów startowych biegaczom z 57 krajów. Wielu z nich po raz pierwszy wystartuje na królewskim dystansie, dokładnie - 1598. 

ZOBACZ MAPĘ NOWEJ TRASY MARATONU WARSZAWSKIEGO >>

Zgłoszenia cały czas przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.pzumaratonwarszawski.com . Zapisy online będą potrwają do 20 września. Po tym terminie będzie można się zarejestrować w biurze zawodów (23-24 września) na Torze Wyścigów Konnych Służewiec przy ul. Puławskiej 266. w godzinach: 23.09 od 12 do 20 i 24.09 od 10 do 20. 

37. PZU Maraton Warszawski37. PZU Maraton Warszawski 37. PZU Maraton Warszawski Fot. PIOTR DYMUS

Bieg na Piątkę i imprezy towarzyszące

 

W tym samym czasie co maraton wystartuje również bieg na dystansie 5 km. To idealna okazja dla zawodników, którzy uwielbiają szybkie i krótkie dystanse. Trasa będzie prowadziła z Krakowskiego Przedmieścia do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie będą również finiszować maratończycy. Do tej pory nadano 2314 numerów startowych. 

Bieg na PiątkęBieg na Piątkę Bieg na Piątkę

Oprócz biegu na 42,195 km i 5 km organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. 24 września zostanie zorganizowany Mini Maraton dla dzieci na dystansach: od 100 m do 1,5 km w kilku kategoriach wiekowych. W sumie w zawodach dla najmłodszych weźmie udział ponad 2 tys. uczestników. Na bieg można rejestrować dzieci na stronie www.pzumaratonwarszawski.com . W zabawie będą mogły wziąć udział nawet maluchy z rocznika 2015. W ramach dziecięcej soboty odbędzie się również wielobój, na który zapisy będą prowadzone w dniu imprezy. 

37. Maraton Warszawski37. Maraton Warszawski 37. Maraton Warszawski Fot. PIOTR DYMUS

Akcja Biegam Dobrze

Bieganie charytatywne stało się bardzo popularnym sposobem pomagania, a biegacze zbierający pieniądze na wybrane cele zaczęli dominować liczebnie na najbardziej prestiżowych imprezach takich jak maraton w Londynie czy Nowym Jorku.

Największym wydarzeniem dobroczynnym na świecie jest maraton Londyński. Dzięki jego uczestnikom od 1981 r. zebrano na cele charytatywne ponad 600 mln funtów! W tym roku Maraton Warszawski po raz pierwszy w Polsce dał możliwość uczestnikom wzięcia udział w wyjątkowej akcji Biegam Dobrze.

Do tej pory akcja towarzyszyła: 37. PZU Maratonowi Warszawskiemu, 11. PZU
Półmaratonowi Warszawskiemu i 12. Ekidenowi. Przez 1,5 roku uczestnicy akcji zebrali
wspólnie ponad 800 000 zł na cele dobroczynne!

Zgłaszając się do startu w 38. PZU Maratonie Warszawskim lub w Sztafecie Maratońskiej uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w akcji Biegam Dobrze i aktywnie wesprzeć działanie jednej z czterech organizacji partnerskich: Fundacja WWF, Fundacja Wcześniak,Amnesty International, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Synapsis i Fundacja Rak'n'Roll. Wygraj Życie!.

Zamiast tradycyjnej ścieżki zapisów i wniesienia opłaty startowej podczas rejestracji każdy uczestnik zakładał profil swojej zbiórki, za pośrednictwem którego znajomi, rodzina, sąsiedzi czy inni biegacze mogli wpłacać dowolną kwotę i wspierać jego udział w maratonie. Od organizatorów otrzymali wsparcie w postaci poradnika biegacza charytatywnego, który ułatwił im założenie, przeprowadzenie i doprowadzenie akcji do końca. Wystarczyło uzbierać 300 zł, aby otrzymać pakiet startowy, zebrane fundusze zasiliły konto wybranej organizacji. Na zebranie środków i zagwarantowanie sobie startu w maratonie uczestnicy mieli czas do 31 sierpnia, jednak swoje zbiórki mogą prowadzić dalej – aż do 5 października.

Sztafety Maratońskie również mogły wziąć udział w akcji, drużyna aby otrzymać numer
startowy musiała uzbierać 600 zł do 31 sierpnia. Statystyki Biegam Dobrze przy 38. PZU Maratonie Warszawskim:

Na koncie tej edycji akcji (dn. 13.09.2016) jest 180 000 zł. Kwotę tę uzbierało ponad 400 biegaczy, namawiając blisko 3500 osób do zrobienia wpłaty. Najwyższa wpłata to 1368,96 zł, a najwyższa zbiórka na tę chwilę to zbiórka na rzecz Rak'n'Roll i wynosi 5 555 zł. Charytatywnie biegnie 19 drużyn i 241 osób. Strona projektu: www.biegamdobrze.pl .