38. PZU Maraton Warszawski. Ponad 10 tys. biegaczy i rewelacyjny czas zwycięzcy!

Damian Bąbol
Wysoka frekwencja, idealna pogoda do biegania, głośny doping na trasie i niesamowity wynik najlepszego zawodnika. Działo się na trasie 38. Maratonu Warszawskiego!

Najpierw z głośników popłynął "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, a chwilę później wystrzał startera wypuścił na trasę uczestników 38. PZU Maratonu Warszawskiego. Wśród nich m.in. faworyci z Afryki, biegowi wyjadacze, debiutanci oraz gwiazdy. Jedną z nich była Anna Rogowska, mistrzyni świata w skoku o tyczce z Berlina w 2009 r., która po zakończeniu wspaniałej kariery postawiła na bieganie długodystansowe.

Jednym z kandydatów do walki o zwycięstwo był Yared Shegumo, Polak pochodzenia etiopskiego, który chciał się zrehabilitować po nieudanych dla siebie igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wicemistrz Europy w maratonie sprzed dwóch lat z czasem 2 godz., 15 min i 2 sek zajął szóste miejsce. Najlepszy okazał się reprezentant Kenii Ezekial Omullo, który królewski dystans pokonał w piorunująco szybkim tempie - 2:08:55! Drugie miejsce zajął Chebii Douglas Kipsanai (02:11:26), a trzecie Kimwetich Dominic Kangor (02:11:49).

PIERWSZY BIEG NASZEGO REDAKTORA. "DLACZEGO TAK PÓŹNO ZDECYDOWAŁEM SIĘ NA ZAWODY?"

W klasyfikacji kobiet triumfowała Gladys Kibiwott z Bahrajnu. Do mety dotarła w czasie 2:36:32. Najlepsza Polka Anna Szyszka była czwarta. Jej czas to 2:50:16. 

Oprócz rywalizacji na dystansie 42,195 km, tysiące osób wystartowało w Biegu na Piątkę. Dla wielu z nich był to debiut w tego typu imprezie. - Bałam się, że nie dam rady, ale biegło mi się fantastycznie! Trasa była idealna, prawie cały czas z górki. Dziękuję wszystkim moim znajomym, którzy kibicowali mi na trasie. Jestem szczęśliwa, dostałam pierwszy w życiu medal! Czuję jeszcze większą energię i motywację do biegania - mówiła na mecie Marta. 

Rzeczywiście trasa Biegu na Piątkę była niezwykle atrakcyjna. Wiele osób zdołało pobić rekord życiowy. Wśród szczęśliwców był m.in. Robert Korzeniowski. Mimo upływu lat czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie, jest w rewelacyjnej formie. Dystans 5 km pokonał w czasie 17 min i 30 sekund! 

ŚLEDŹ WYNIKI 38. PZU MARATONU WARSZAWSKIEGO!