Mamy swoich przedstawicieli w ITRA

Zrobiło się poważnie. Nie dość, że Polacy odnoszą coraz większe sukcesy w biegach trailowych na świecie, to jeszcze dwóch naszych biegaczy (i nie tylko biegaczy) zasiadło w 23-obowym Komitecie Wykonawczym ITRA.

ITRA – Inernational Trail Running Assosiation, to całkiem młoda organizacja. Powstała w 2013 roku z inicjatywy biegaczy i miłośników biegania poza asfaltem, w wyniku rosnącej w zawrotnym tempie popularności biegania trailowego. To również odpowiedź na potrzebę uznania biegów trailowych jako oficjalnej dyscypliny lekkoatletycznej przez IAAF(International Assosiation of Athletic Federation).

ITRA zrzesza w swoich kręgach biegaczy (tych z elity i amatorów), organizatorów biegów, przedstawicieli krajowych związków sportowych i organizacji światowych związanych z bieganiem, przedstawicieli mediów i producentów sprzętu.

ITRA, obok  IAU (International Assosiation of Ultrarunners) jest też oficjalnie mianowanym przez IAAF organizatorem imprez rangi mistrzostw świata w biegach trailowych. Również tych ostatnich, zorganizowanych 10 czerwca w toskańskiej miejscowości Badia Prataglia.

Zadania  ITRA, oprócz przyznawania punktów kwalifikacyjnych do międzynarodowych imprez biegowych oraz prowadzenie międzynarodowego rankingu oceniającego poziom sportowy zawodników (ITRA Performance Index), to również:

  • rozwój i promocja biegów trailowych
  • promocja etyki sportowej
  • poprawa jakości organizacji imprez trailowych
  • bezpieczeństwo uczestników 
  • ochrona zdrowia zawodników
  • przeciwdziałanie i zwalczanie dopingu 
  • ochrona środowiska 
  • współpraca z innymi organizacjami krajowymi i międzynarodowymi  w ramach mistrzostw świata, mistrzostw kontynentalnych, oraz innych imprez, które wzmacniają rozpoznawalność dyscypliny i jej czołowych zawodników.

                     

Przy okazji tych ostatnich mistrzostw, 11 czerwca 2017 roku odbyło się drugie w historii spotkanie Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia. W spotkaniu wzięło udział 86 reprezentantów z 14 krajów. Warto dodać, że w 2015 roku, w pierwszych wyborach ITRA liczba reprezentantów krajowych wynosiła 44 osoby.

W spotkaniu wzięli udział również nasi przedstawiciele:

  • Piotr Bętkowski – delegat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, biegacz i nasz reprezentant na Mistrzostwach Świata w Badia Prataglia
  • Krzysztof Gajdziński – reprezentant organizatorów biegów, organizator ulubionego przez polskich biegaczy trailowych biegu Łemkowyna Ultra Trail
  • Katarzyna Melcer – reprezentantka biegaczy

                          

Najważniejszym punktem agendy był wybór członków nowego Komitetu Wykonawczego, którzy wybierani są na czteroletnią kadencję.

Skład komitetu i szczególny na temat głosowania znajdziecie na stronie organizacji.

Na nas najważniejszy jest fakt, iż w 23-osobowym Komitecie zasiada aż dwóch reprezentantów z Polski: Piotr Bętkowski oraz Krzysztofa Gajdziński.

Cieszymy się ogromnie i gratulujemy z całego serca!

Wierzymy, że obecność naszej reprezentacji w ITRA to ogromne wsparcie dla  poprawy bezpieczeństwa i jakości organizacji imprez trailowych. Jak również szansa na stworzenie lepszych warunków polskim zawodnikom i wzrost poziomu sportowego naszej reprezentacji.

Spotkanie ITRA w Badia PratagliaSpotkanie ITRA w Badia Prataglia [materiały ITRA]

Poza tym na spotkaniu ITRA omówiono  kilka istotnych tematów:

  • Sposób organizacji mistrzostw świata, bo zawody trailowe na dystansie 45-50 km są nieporównywalne ze zmaganiami na trasie 80-90km. Czy zatem organizować mistrzostwa każdego roku, zamiennie na dwóch dystansach? Czy może co dwa lata, organizując w trakcie jednego wydarzenia dwa biegi o randze mistrzostw?
  • Rozwój ITRA Performance Index – międzynarodowego rankingu wyników biegaczy uczestniczących w imprezach pod szyldem ITRA. Jest potrzeba włączenia nowych zmiennych:  warunków pogodowych, wysokości nad poziomem morza, trudności technicznej tras, zróżnicowania terenu.
  • Ochrona zdrowia biegaczy uczestniczących w biegach trailowych.
  • Rozwój internetowego systemu kart zdrowia dla biegaczy, by stworzyć bazę danych dla przyszłych analiz, co pomoże również w walce nielegalnym dopingiem
  • Ochrona środowiska i stworzenia wytycznych w dla organizatorów biegów oraz biegaczy.
  • Międzynarodowa współpraca  w temacie  bezpieczeństwa podczas imprez, oraz edukacja organizatorów biegów i biegaczy w tym temacie.
  • Opracowanie systemu oceny biegów przez uczestników, by biegacze mogli wpływać poprawę jakości imprez biegowych.
Copyright © Agora SA