Startuje Puchar Świata Skyrunning Extreme. Polka - Natalia Tomasiak wgronie faworytów!

Skyrunning to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Często mamy do czynienia z wbieganiem na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. przy nawet 30% nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II czy nawet III stopnia. Skyrunning Extreme, w którym startuje Natalia Tomasiak charakteryzuje się bardzo dużymi przewyższeniami i trudnymi technicznymi trasami.

Już w najbliższą niedzielę we włoskim Gran Paradiso National Park rozegrane zostaną zawody Royal Ultra Sky Marathon, które rozpoczną cykl Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Biegacze będą mieli do pokonania 55 km oraz 4141 metrów w górę. To będzie prawdziwy Skyrunning. Podczas zawodów zawodnicy rzadko będą biegali na wysokości poniżej 2500 m npm, dwukrotnie wbiegną na 3000 metrów n.p.m., a najniższym punktem na trasie będzie start i meta ulokowana na wysokości 1600 m.

Natalia Tomasiak, zawodniczka Salomon Suunto Team jest V zawodniczką cyklu Pucharu Świata Skyrunning Extreme z zeszłego roku, dlatego też automatycznie wymieniana jest w gronie biegaczek, które będą liczyły się w rywalizacji.

Same zawody rozgrywane są od 2008 roku, pierwotnie każdego roku, później co dwa lata. W tym roku impreza po raz pierwszy weszła w cykl Pucharu Świata Skyrunningu tym samym jej renoma mocno wzrosła, tak samo zresztą jak obsada. Do Gran Paradiso przyjechali najlepsi specjaliści Skyrunningu na świecie. Wystartuje około 270 biegaczy z 27 krajów, często naprawdę bardzo odległych: Ekwador, Stany Zjednoczone, Australia,
Brazylia, Nepal. Jeśli dodamy do tego bardzo groźnych zwłaszcza na swoim terenie Włochów i Włoszki samo wymienianie Natalii w gronie faworytów jest sporą nobilitacją.

Poza rywalizacją w Gran Paradiso, zawodniczki rywalizować będą jeszcze w Norwegii i Szkocji odpowiednio na:

  • Tromso Skyrace 05.08.2017 na dystansie 57 km i 4.600 m przewyższenia
  • Glen Coe Skyline 16.09.2017 na dystansie 55 km i 4.800 m przewyższenia


Miałam okazję kilka dni przebywać na trasie i nieco się z nią zapoznać. Trasa jest na pewno niezwykle widokowa i chyba najładniejsza na jakiej przyjdzie mi rywalizować. Ale wiadomo, nie przyjechałam tu podziwiać widoków. Trasa jest trudna technicznie, dużo w niej też niestety trudnego zbiegania, z którym radzę sobie gorzej niż z technicznymi podejściami. W przeciwieństwie do innych zawodów, w Skyrunning Extreme brakuje dużych ekspozycji i trudności wspinaczkowych na których radzę sobie najlepiej.
Życzyłabym sobie tak dobrego samopoczucia na zawodach jak podczas zawodów Stubai Ultra Trail dwa tygodnie temu, które biegło mi się po prostu komfortowo bez żadnych problemów żołądkowych czy urazów – Natalia podzieliłam się swoimi odczuciami przed zawodami


Start odbędzie się w niedzielę, 16 lipca, o godzinie 6:30 z Lago di Teleccio. Metą będzie fanatyczne miasteczko Ceresole Reale. Najlepsi zawodnicy pokonają trasę zapewne w okolicach sześciu godzin. Najlepsza zawodnicza będzie na trasie około godziny dłużej.

Trzymajmy kciuki na naszą zawodniczkę i zapraszamy na jej FanPage: Natalia Tomasiak – Górski Styl oraz stronę internetową Natalii.