Spartan Race - co cię czeka na trasie biegu z przeszkodami

Przed nami jeden z najbardziej rozwiniętych biegów przeszkodowych na świecie - Reebok Spartan Race, który odbędzie się już 26 sierpnia w Warszawie na Stadionie Narodowym. To prawdziwe wyzwanie i próba charakteru. Podczas zawodów sprawdzasz się nie tylko fizycznie, ale również przełamujesz własne bariery. Poniżej próbka tego, czego możesz spodziewać się na trasie.

Reebok Spartan Race - już 26 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie! Nie zdążyłeś się zapisać? Trudno, przyjdź pokibicować, wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają też rodziny. Na specjalnie przygotowanych torach w wyścigu Spartan Kids swoją przygodę mogą przeżyć także dzieci. Najmłodsi wystartują w czterech kategoriach: dzieci przedszkolne 4-6 lat (razem z rodzicem), szkolne 6-10 lat, starsze szkolne 9-11 lat oraz junior 11-14 lat

Po raz drugi w Polsce zorganizowany zostanie także wyścig dla uczestników na wózkach, czyli Spartan Race Special.

Czym jest Reebok Spartan Race? Jakie będą przeszkody?

Na Stadionie Narodowym chętni zmierzą się na dystansie Sprint - 5km+ z 20 przeszkodami. To trasa idealna dla sportowców na wszystkich poziomach zaawansowania; od osób pierwszy raz biorących udział w Spartan Race, aż po doświadczonych biegaczy. Mimo iż bieg jest dość krótki, to z pewnością nie zalicza się do najłatwiejszych. Opór będą stawiały żywioły (ogień, woda i ziemia) i przeszkody, które potrafią zaskoczyć - nie wiesz, jakie one będą oraz w jakiej kolejności zostaną ułożone. Dlatego warto przeczytać, jakie utrudnienia możesz spotkać oraz jakie są zasady ich pokonywania. Na Reebok Spartan Race przeszkody możemy podzielić na:

Obligatoryjne do pokonania

Są to przeszkody, na których nie ma możliwości robienia karnych 30 burpees za niewykonanie zadania. Próbujesz do skutku pokonać przeszkodę, a w razie potrzeby możesz poprosić innych uczestników o pomoc. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy:

1) Ścianki pionowe oraz pochyłe

Warto przy tym zadaniu pomagać sobie wzajemnie, ułatwi to pokonanie przeszkody oraz może przynieść sporo frajdy.

Ścianki pionoweŚcianki pionowe Fot. Organizatora

2) Dunk-wall

Wymaga zanurzenia lub nawet zanurkowania pod ścianą wody. Warto wziąć głęboki oddech i uśmiechnąć się przy wynurzaniu, bo często po drugiej stronie czeka fotograf.

3) Rzeczy do noszenia lub ciągnięcia

Bądź gotowy na worki z piaskiem, wiadra, bale drzewa, opony, sanie na łańcuchach – do wyboru, do koloru. Lepiej wyobrazić sobie, że jesteśmy na spacerze z upartym psem i twardo podążać do przodu.

Rzeczy do noszeniaRzeczy do noszenia Fot. Organizatora

4) Drut kolczasty

Będziesz mieć okazję poczuć, jak to jest czołgać się w błocie. Główna rada - trzymaj głowę nisko!

Drut kolczastyDrut kolczasty Fot. Organizatora

Przeszkody z możliwą karą

Są to takie przeszkody, za których niewykonanie "płacisz" zrobieniem 30-stu burpees. Masz jedną próbę, przy niepowodzeniu odbywasz karę.

1) Rzut oszczepem

Najbardziej charakterystyczna przeszkoda Spartan Race. Niczym prawdziwy Spartanin musisz wykazać się tu nie tylko siłą, ale także precyzją. Włócznia musi wbić się w manekin!

2) Małpie gaje, multirigi

Na przeszkodach czekają na Ciebie rurki, kółka gimnastyczne lub liny. Niczym Tarzan musisz przejść ręka za ręką całą przeszkodę. Dodatkowym utrudnieniem mogą być śliskie ręce, dlatego radzimy trzymać się mocno!

MultirigMultirig Fot. Organizatora

3) Lina

Zadanie wydaje się proste, wystarczy wejść na sam szczyt i zadzwonić dzwonkiem. Pomocne w pokonaniu tej przeszkody jest umiejętne użycie nóg, a nie poleganie jedynie na sile rąk.

LinaLina Fot. Organizatora

4) Równoważnia

W pokonaniu tego zadania przyda się dobra stabilizacja i kontrola ciała. Po wąskiej ścieżce przechodzisz na drugą stronę.

RównoważniaRównoważnia Fot. Organizatora

5) Memory test

Zapamiętaj kod – zostaniesz z niego odpytany, gdy będziesz już zmęczony! Także oprócz skupienia na trasie ważna jest koncentracja i uważne zapamiętywanie.

Wszystkie dodatkowe informacje obiegu znajdziesz TUTAJ.

Partnerem artykułu jest Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych, Terenowych i Ekstremalnych. Celem Stowarzyszenia jest propagowanie sportu i przybliżanie go tym, którzy z różnych względów (finansowych czy mentalnych) nie mogą go uprawiać. W ramach działalności Stowarzyszenie Biegów Przeszkodowych, Terenowych i Ekstremalnych zaprasza zarówno dzieci jak i dorosłych do wzięcia udziału w Spartan Race pokrywając koszty uczestnictwa w wybranych eventach.

Reebok Spartan Race Polska w 2017 r. otrzymało patronat Ministerstwa Sportu i Turystyki

Copyright © Agora SA