Spartathlon - morderczy bieg tylko dla wybranych

Spartathlon jak co roku wystartuje dokładnie w ostatni piątek września. To już 35. edycja tej imprezy. Wyścig uchodzi za jeden z najtrudniejszych ultramaratonów. Trasa liczy 246 km.

Uczestnicy Spartathlonu wystartują 29 września, punktualnie o godzinie 7:00. Wyzwaniem jest nie tylko długość trasy licząca 246 km, ale zmienne warunki pogodowe i kontrola limitów na poszczególnych etapach. Na trasie jest aż 75 punktów kontrolnych, jeśli zawodnik przekroczy limit zostanie zdyskwalifikowany.

Wyścig z Aten do Sparty to prawdziwa gratka dla ultramaratończyków, dla niektórych to prawdziwe spełnienie marzeń.

34. edycję Spartathlonu zwyciężył Andrzej Radzikowski z czasem 23 godz. 1 min. 13 sek. Jego nazwisko, zgodnie z tradycją, zostało wyryte na pomniku Leonidasa. Wśród kobiet triumfowała po raz drugi z rzędu Amerykanka Katalyn Nagy w czasie 25 godz. 22 min. 26 sek.

Warunki uczestnictwa

- ukończenie 18 lat,
- dostarczenie zaświadczenia lekarskiego
- uzyskania minimum klasyfikacyjnego/ losowanie.

W tym roku na linii startu stanie 400 zawodników z 50 krajów i 5 kontynentów.

Tak wygląda profil trasy.

Spartathlon, trasa 2017Spartathlon, trasa 2017 http://www.spartathlon.gr/


Na trasie Spartathlonu stanie prężna grupa Polaków, wielu z nich zaliczy swój debiut.Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, a w szczególności za płeć piękną. Na bieg zgłosiło się aż 8 kobiet. W gronie faworytek znajdują się: Patrycja Bereznowska i Aleksandra Niwińska.

Patrycja jest tegoroczną rekordzistką świata w biegu 24-godzinnym w Belfaście, w ciągu doby nabiegała 259,991 km. Ola zajęła drugie miejsce w tej imprezie (251 km), obie Panie zwyciężyły w klasyfikacji drużynowej.

Spartathlon, Kobiety, PolskaSpartathlon, Kobiety, Polska http://www.spartathlon.gr

W śród mężczyzn (z Polski) faworytem jest Łukasz Sagan - rekordzista Polski w biegu 48-godzinnym, który przed rokiem zakończył rywalizację w Spartathlonie na siódmym miejscu. Zawodnik podkreśla jak istotnym elementem jest towarzyszący support na trasie. Wszyscy są bardzo zaangażowani przez cały bieg. Bez wsparcia nie ma mowy o trumfie.

Doświadczeni podkreślają, jak ważny jest zdrowy rozsądek na trasie i pokora. Samo ukończenie biegu jest już ogromnym sukcesem. Blisko 1/3 zawodników nie dobiega do mety.

Pan Zbigniew Malinowski jest weteranem Spartathlonu. W zeszłym roku z czasem 34:25:33 był 128 i jednocześnie drugi w swojej kategorii M60. Na linii startu stanie po raz 14.

SpartathlonSpartathlon http://www.spartathlon.gr

 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.