Adam Kszczot: Dla wielu kibiców sport to tylko piłka nożna. Szkoda... [WYWIAD]

Już przywykłem do tego, że ludzie chętniej czytają piłkarskie newsy z cyklu „kto co zjadł na śniadanie”, a nie o tym, że ktoś zdobył medal dla Polski w innej dyscyplinie - mówi Adam Kszczot, mistrz Europy i wicemistrz świata w biegu na 800 metrów oraz członek grupy Orlen.

Damian Bąbol: Miałeś specjalne przywitanie na lotnisku w Krakowie po powrocie z mistrzostw Europy w Amsterdamie?

Adam Kszczot: - Tak, jeden z pasażerów, z którym wysiadałem z samolotu zrobił sobie ze mną zdjęcie (śmiech). Ale spokojnie, nie było mi jakoś bardzo smutno z tego powodu. Zresztą mało kto wiedział, że będę lądować w Krakowie. W Warszawie pewnie było trochę więcej kibiców. Mam nadzieję, że powrót z igrzysk olimpijskich w Rio pod tym względem będzie bardziej efektowny.

Już ochłonąłeś po kolejnym wielkim sukcesie w karierze?  

- Obrona mistrzowskiego tytułu zawsze smakuje wybornie. Skupiam się już jednak na kolejnych zadaniach. Jestem w drodze do Zakopanego, gdzie za chwilę rozpoczynam ścisłe przygotowania do startu na igrzyskach w Rio. Czeka mnie ciężki, ale ciekawy okres. Dużo fajnej roboty do wykonania, właściwej pracy pod walkę na 800 metrów. Forma rośnie z dnia na dzień, a to tylko jeszcze mnie bardziej napędza.

Adam KszczotAdam Kszczot MICHAEL KOOREN/REUTERS

Przed finałem w Amsterdamie jak zwykle byłeś oazą spokoju. Odniosłem wrażenie, że jesteś więcej niż pewien, że za chwilę znów zdeklasujesz rywali. Tak było?

- Byłem spokojny, ale przed tak ważnymi startami pojawiają się również chwile zwątpienia. W ogóle, to co w takich momentach gra w głowie lekkoatlety, to jakiś festiwal bzdur i mnie też to dotyczy. Dobrze, że tak się dzieje. Stres jest mi potrzebny do osiągania wyników, do tego, żeby jeszcze bardziej pobudzić się tuż przed wystrzałem startera. Bez tego specyficznego uczucia nie wyobrażam sobie występu na wysokim poziomie.

W finale wszystko ułożyło się po twojej myśli?

- Zdecydowanie tak. Po raz kolejny udało mi się zrealizować plan, jaki sobie założyłem. Można powiedzieć, że wiedziałem co się za chwilę stanie (śmiech). Byłem dobrze przygotowany zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. W tej drugiej kwestii wystarczy mi tylko rozmowa z trenerem, który uważnie analizuje rywali i razem układamy taktykę. Potem pozostaje tylko realizacja, czyli najtrudniejsza część całego planu.

Po raz pierwszy zdobyłeś dublet na mistrzowskiej imprezie. Złoty medal w biegu i drużynowe zwycięstwo w klasyfikacji medalowej ma dla ciebie dodatkowe znaczenie?

- No pewnie, że tak. Gratuluję całej naszej reprezentacji. Mamy się z czego cieszyć. W końcu wygraliśmy Euro!

ZOBACZ POLSKIE PIĘKNE SPRINTERKI, KTÓRE PODBIJAJĄ INSTAGRAM [ZDJĘCIA]

Trzymałeś mocniej kciuki, za któregoś z naszych reprezentantów?

- Kibicowałem całej kadrze. Cieszył mnie każdy finał z udziałem naszych reprezentantów, a tak duża liczba medali jest w ogóle czymś wspaniałym i ukoronowaniem ciężkiej pracy. Już sam wyjazd na mistrzostwa Europy jest wielką nagrodą, awans do finału to cudowna sprawa, a zdobycie medalu to prawdziwe szczęście. Na pewno bardzo cieszę się z sukcesu Marcina Lewandowskiego, który po ostatnich gorszych latach, wrócił do gry. Wspólne przeżywanie sukcesu i obecność Marcina na podium jest czymś wyjątkowym.

MICHAEL KOOREN/REUTERS

Rewelacyjna forma polskich lekkoatletów nie przyszła trochę za wcześnie? Mistrzostwa Europy są ważne, ale priorytetem są igrzyska olimpijskie w sierpniu.

- Oczywiście, igrzyska mają zdecydowanie większą rangę. Dojdzie wielu mocnych rywali z całego świata, ale mimo wszystko byłbym optymistą. Nie pamiętam takiej sytuacji, żeby forma naszych zawodników rosła aż tak równo. Poza tym, nawet jeżeli ktoś uzyskał szczyt swojej dyspozycji nawet teraz, to jeszcze przez miesiąc jest w stanie ją trzymać. Wierz mi, te mistrzostwa są naprawdę świetnym prognostykiem przed igrzyskami.

Jaki plan na najbliższe tygodnie? Zaczynasz harówkę od nowa?

- 15 lipca startuję w Monako, a zaraz potem zaczyna się tzw. oranie, czyli typowy trening do 800 metrów. Pojawią się takie momenty, kiedy na zmianę będzie ciemno i jasno przed oczami. Wszystko po to, żeby w najważniejszym momencie, po pokonaniu 600 metrów, wrzucić „piątkę”, przyspieszyć i wykrzesać z siebie więcej niż sto procent.

Przed mistrzostwami Europy w Amsterdamie dużo kontrowersji wywołał wpis Marcina Lewandowskiego na Facebooku, który zwrócił uwagę na mniejsze zainteresowanie imprezą w przeciwieństwie do piłkarskiego Euro we Francji.

- Popieram Marcina. Zwrócił uwagę na problem, który trwa od wielu lat. Przeciętny kibic nie docenia sukcesów w innych dyscyplinach. W dużej mierze odpowiadają też za to media. Zajęcie czwartego czy ósmego miejsca w finale jest u nas opisywane jako porażka. Nie pojmuję tego. Sukcesy wielu znamienitych sportowców są spychane na boczny tor. Tymczasem za sam awans na mistrzostwa Europy, piłkarzy wychwala się pod niebiosa i mówi o tym w kategoriach niebotycznego osiągnięcia. Nic dziwnego, że wielu zdolnych zawodników, uprawiających inne dyscypliny, czuje się urażona i niedoceniona. Staram się to jednak jakoś rozumieć. Piłka nożna jest banalnym sportem. Zapamiętanie kilku prostych zasad nie stanowi dla nikogo najmniejszego problemu. Inaczej jest w innych sportach zarówno indywidualnych jak i drużynowych, które stoją na wyższym poziomie, gdzie tych reguł jest więcej i trudniej je ogarnąć.

Piłka nożna od wielu lat jest sportem numer jeden w Polsce. Raczej tego nie zmienicie...

- Cóż, to widać. Już przywykłem do tego, że ludzie chętniej czytają piłkarskie newsy z cyklu „kto co zjadł na śniadanie”, a nie o tym, że ktoś zdobył medal dla Polski w innej dyscyplinie. Tym bardziej że dla wielu kibiców sport - to tylko piłka nożna.

Nie jesteś zbyt surowy? Moim zdaniem Polacy lubią i interesują się lekką atletyką. Mnóstwo kibiców w ostatni weekend przeżywało wasze starty w Amsterdamie.

- Ale brakuje mi tych kibiców na lekkoatletycznych stadionach w Polsce. W Paryżu na sam mityng potrafi przyjść 30 tys. fanów. Moim marzeniem jest, żeby na mistrzostwach Polski pojawiło się 5 tys. osób. To nie jest dużo. Tyle było na lotnisku w Warszawie na powitanie naszych piłkarzy po powrocie z mistrzostw Europy we Francji.  

Marcin Lewandowski, Adam Kszczot i Elliot GilesMarcin Lewandowski, Adam Kszczot i Elliot Giles GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP

To dla was niesprawiedliwy widok?

- Można traktować to w kategorii ciosu. Nie chodzi mi o to, że domagamy się sławy i nie wiadomo jakiego fejmu. Po prostu chcielibyśmy, żeby nasz sport był jak najbardziej widowiskowy dla przeciętnego widza. Jeszcze raz powtórzę, nie mogę znieść sytuacji, kiedy w sportowej gazecie czytam, że ktoś w finale zajął ostatnie miejsce. Mierzi mnie to strasznie. W innych krajach, gdzie lekka atletyka jest poważniej traktowana informacje są przekazywane w inny sposób. Komunikat jest taki, że ktoś był ósmy lub siódmy decydującym starcie. Dla odbiorcy to zupełnie inna i bardziej pozytywna informacja. Owszem, niektórym może się wydawać, że to są tylko niuanse, ale właśnie takie rzeczy mają ogromne znaczenie na późniejsze postrzeganie całej dyscypliny.

Ale czy takie wpisy jak Marcina Lewandowskiego na Facebooku, to nie jest walka z wiatrakami? Piłka nożna to marketingowy hegemon. Nie wygracie.

- Ale nikt nikogo nie próbuje przekonywać do wyższości lekkiej atletyki nad piłką nożną. Post Marcina był tylko lekko agresywną zachętą do tego, żeby ludzie nie wyrzucali tych biało-czerwonych flag, które są symbolem narodowym i wykorzystali je do solidaryzowania się z innym Euro, które właśnie startowało w Amsterdamie. Szkoda, że tak nie było.

Rozmawiał Damian Bąbol

 

Czy zgadzasz się z Adamem Kszczotem?
Komentarze (239)
Adam Kszczot: Dla wielu kibiców sport to tylko piłka nożna. Szkoda... [WYWIAD]
Zaloguj się
 • known2own

  Oceniono 17 razy 13

  To ja to Panu wytłumacze szybciutko Panie Kszczot. Robicie w show biznesie. Nic nie produkujecie, nic nie wyrabiacie, nie świadczycie usług, Wy dostarczacie ludziom rozrywki. Tak jak aktorzy, muzycy, inni sportowcy. Zainteresowanie jest równe z atrakcyjnością dostarczanej rozrywki. Piosenkarz muzyki popularnej budzi więcej zainteresowania niż mistrz grania na harmonijce. Choćby ten drugi włożył 10x wiecej wysiłku w nauke gry na rzeczonej harmonijce. Oczywiscie zachodz tez element rywalizacji - piosenkarzy pop (albo piłkarzy) są dziesiątki tysięcy, a wybija się garstka. Mistrzów harmonijki (i biegaczy na średnich dystansach) jest łącznie ze 100 na całym świecie.
  Z góry odradzam porównywanie włożonej pracy, bo może się jednak okazać, że pracuje Pan znacznie mniej niż górnik czy ładowacz towaru w supermarkecie kóry robi na dwie zmiany żeby utrzymac chore dziecko.
  Proszę też nie powoływać się na swoją wyjątkowość i wkład w rozwój ludzkości, bo wybitnych naukowców, lekarzy czy inzynierów jest w Polsce trochę, a część z nich zarabia ułamek tego co Pan, a popularność mają co najwyżej wśród rodziny i współpracowników - pomimo prawdziwych osiągnięć o niepodważalnej wartości.

  Jeszcze raz gratuluje sukcesu, trzymam kciuki za kolejne i cieszę się jeśli pomogłem zrozumieć jak skonstruowany jest świat. Pozdrawiam.

 • xynat

  Oceniono 27 razy 13

  To niestety prawda co mówi Kszczot i na co wcześniej zwracał uwagę Lewandowski. W Polsce nawet najmarniejszy kopacz cieszy się większą sławą niż lekkoatletyczny mistrz świata czy Europy. Ale spokojnie panie Adamie. Są jeszcze kibice doceniający prawdziwych sportowców takich jak pan. U mnie na balkonie flaga Polski wisiała do ostatniego dnia mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. Powieszę ją znowu gdy zacznie się olimpiada. Gdy znowu zagrają nasi siatkarze, piłkarze ręczni, popłyną nasi pływacy, wioślarze czy żeglarze oraz gdy zaczną znowu biegać/skakać/rzucać nasi lekkoatleci.

 • el.pistolero

  Oceniono 27 razy 11

  Tu nie chodzi o to, która dyscyplina bardziej popularna, ale zakrawa na kabaret, robienie bogów z zawodników, którzy nawet nie awansowali do pierwszej czwórki piłkarskich ME. Ceńmy za prawdziwe sukcesy, a nie typowe polskie "zwycięskie porażki"!

 • eres08

  Oceniono 13 razy 9

  chyba nie wszyscy dobrze zrozumieli Kszczota. Przesłanie jest takie, ze mimo iz polscy piłkarze niczego nie osiągneli, to wychwala ich sie pod niebiosa, opisuje ich zycie na goraco, a ci sportowcy, którzy osiągaja sukcesy nie maja co liczyć na pierwsze strony gazet i wieksze zainteresowanie mediów. I tu sie z nim zgadzam. Bo co osiagnęli piłkarze ? Nic. Jak grali? Po 15- 20 minutach tragicznie. Jakie to były mistrzostwa? Smutne i nieciekawe. A przecież do tej pory wałkuje sie na pierwszych stronach gazet i portali, jaki to nasz jeden czy drugi zawodnik był dobry, do jakiego klubu pójdzie. A to Kapustka, przecietny mecz ze słaba Irlandia, już wychwalany pod niebiosa i podobnie jak Wolski wróci po roku , może dwóch , do Crakovii, Bruk- Niecieczy, czy innego potentata polskiej ligi. A kto jest winny? Nie piłkarze a tylko dziennikarze raczący sie piłkarską papka, przeplatana żonami dziewczynami piłkarzy i tym , co zjedli lub gdzie spędzaja wakacje nasi gladiatorzy piłkarscy.

 • oko-85

  Oceniono 17 razy 9

  ale to wina sport.pl... newsy z cyklu waginy sellfie co kto robil rano co kto napisal na twitterze i inne szmelce moznaby wyrzucic do smieci u umiescic wiecej info o lekkoatletach

 • dzidka_be

  Oceniono 9 razy 5

  I ma chłopak rację. Osobiście nie uważam, że wynik osiągnięty przez naszych piłkarzy jest jakiś szczególnie wspaniały. Owszem, na tle totalnego braku osiągnięć w poprzednich latach na pewno trzeba go traktować w kategorii pozytywów, ale popadanie w euforię to lekka przesada.
  Co do mediów, również jest się do czego przyczepić. Wyłuskanie wartościowej wiadomości z natłoku bzdur typu co piłkarz je na śniadanie, z kim i jak śpi, jak się czesze, gdzie pojedzie na wakacje i jaki drogi samochód właśnie sobie zanabył, wymaga nie lada wysiłku.
  Nie interesują mnie kariery żon i narzeczonych piłkarzy, ale chętnie bym posłuchała/poczytała/obejrzała coś o reprezentantach w innych dyscyplinach. Jak trenują, jak się przygotowują do dużych imprez, gdzie startują, jakie mają wyniki. A tu cisza. Więc skąd się mają brać kibice?
  Wychodzi na to, że lekkoatletyka stała się niszowa, byle piłkarzyk z podrzędnego klubu jest chyba bardziej znany, niż lekkoatletyczni mistrzowie. A ja bym była bardzo zadowolona, gdyby ograniczyć transmisje z marnej polskiej ligi o połowę, a w zamian pokazywać inne sporty. Od razu zrobiłoby się ciekawiej i idę o zakład, że i na zawodach wzrosłaby frekwencja, kiedy ludzie mieliby okazję bliżej poznać i docenić mniej popularne sporty, do których od jakiegoś czasu zalicza się też (o ironio!) lekkoatletyka.

 • alsk9

  Oceniono 9 razy 5

  To w dużej mierze wina mediów. Mało kto wiedział że gdzieś jacyś Polacy wygrywają. W popularnych stacjach, programach, wiadomościach - tyle informacji co kot napłakał. W dużych stacjach ważniejszy był jakiś Ronaldo niż fakt, że polska ekipa lekkoatletyczna osiągnęła taki sukces. Kto ma media ten ma władzę. Gdyby w mediach było o was i o sukcesach więcej, a nie dwa zdania na krzyż , to na lotnisku by was witały tłumy.

 • nameless23

  Oceniono 19 razy 5

  Mozna odbic pileczke i zapytac panow Kszczota i Lewandowskiego, czy kibicuja polskim brydzystom/szachistom/szybownikom. Stawiam, ze nie potrafiliby wymienic jednego nazwiska.

 • hajaszek

  Oceniono 21 razy 5

  Wystarczy kliknąć na zakładkę sport na Gazeta peel
  dla Was sport = piłka nożna
  reszta dyscyplin to dziwolągi jak turlanie korboli pod górkę
  albo podwodne bierki
  kibic = koleś w szaliku, sportowiec = piłkarz, stadion = piłkarski
  trener = piłkarski, itd itd
  przeczytajcie własną stronę internetową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX