Rekordzista Polski w biegu na 800 metrów odpowiada Adamowi Kszczotowi: Cieszmy się z tego co mamy...

Paweł Czapiewski, rekordzista Polski w biegu na 800 metrów, odniósł się do ostatnich mocnych słów Adama Kszczota, mistrza Europy, o słabym zainteresowaniu lekką atletyką w Polsce.

We wtorek opublikowaliśmy wywiad z Adamem Kszczotem, mistrzem Europy i wicemistrzem świata w biegu na 800 metrów. Jeden z najlepszych polskich sportowców mocno wypowiedział się o mediach w naszym kraju, popularności piłką nożną oraz niezbyt dużym zainteresowaniem kibiców lekką atletyką. - Przeciętny kibic nie docenia sukcesów w innych dyscyplinach. W dużej mierze odpowiadają też za to media. Zajęcie czwartego czy ósmego miejsca w finale jest u nas opisywane jako porażka. Nie pojmuję tego. Sukcesy wielu znamienitych sportowców są spychane na boczny tor. Tymczasem za sam awans na mistrzostwa Europy, piłkarzy wychwala się pod niebiosa i mówi o tym w kategoriach niebotycznego osiągnięcia - mówił Kszczot. - Nic dziwnego, że wielu zdolnych zawodników, uprawiających inne dyscypliny, czuje się urażona i niedoceniona. Staram się to jednak jakoś rozumieć. Piłka nożna jest banalnym sportem. Zapamiętanie kilku prostych zasad nie stanowi dla nikogo najmniejszego problemu. Inaczej jest w innych sportach zarówno indywidualnych jak i drużynowych, które stoją na wyższym poziomie, gdzie tych reguł jest więcej i trudniej je ogarnąć.

Kontrowersyjna wypowiedź Kszczota wywołała lawinę komentarzy. Głos w tej sprawie na swoim profilu na Facebooku zabrał również Paweł Czapiewski, były mistrz Europy i rekordzista Polski w biegu na 800 metrów.

- Cieszmy się z tego co mamy (transmisja na żywo w TVP i Eurosporcie, duża uwaga mediów) i na prawdę nie narzekajmy! - napisał Czapiewski. [pisownia oryginalna]

Kto ma rację?
Komentarze (112)
Rekordzista Polski w biegu na 800 metrów odpowiada Adamowi Kszczotowi: Cieszmy się z tego co mamy...
Zaloguj się
 • prymasek11

  Oceniono 10 razy 8

  Myślę że chodzi o rangę zawodów - w czasie olimpiady na pewno będzie zdecydowanie więcej uwagi i zainteresowania. Dodatkowo w lekkoatletyce jest takie rozdrobnienie: mistrzostwa w hali, mistrzostwa na powietrzu, mityngi - dla przeciętnego kowalskiego nie wiadomo co jest najbardziej istotne 0 dlatego dla większości to olimpiada jest naprawdę miarodajna i wtedy w każdej dyscyplinie włączają się wielkie emocje i uniesienia...

 • szuna12

  Oceniono 12 razy 6

  Piłka nożna to jak mówi Czapiewski to dawno coś więcej niż sport. To konkurencja faktycznie o prostych zasadach ale z wieloma zmiennymi, które trudno przewidzieć. Co dobitnie zostało potwierdzone podczas ostatnich ME. Stąd takie ogromne emocje i zainteresowanie. Dodatkowo to sport, który jest de facto czysty od "dopalaczy". W lekkiej atletyce jest wiele konkurencji, które nie wywołują niczego więcej niż krótkotrwałe emocje. Zasadniczo to też sport "lekarzy". Wspomagających się jest całe multum. Stąd brak Rosjan na ME. Osobiście lubię LA ale zasadniczo większość wyników jest przewidywalna. Biegi krótkie dla Jamajki i USA, długie Etiopia i Kenia. Konkurencje techniczne szczęśliwie Polacy i Niemcy i ogólnie Europa oraz Amerykanie. Rzadko zdarzają się niespodzianki. Stąd mniejsze emocje i zainteresowanie. Nie umniejsza to jednak faktu, że jestem bardzo dumny iż Polacy wygrali klasyfikację medalową na ME. To wielki sukces wygrać z taki potęgami lekkiej atletyki jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. Liczę, że w Rio też będzie się z czego cieszyć. Pozdrawiam/

 • diesel_poznan

  Oceniono 8 razy 6

  A może w tej sondzie należałoby dodać jeszcze trzecią opcję, że i jeden, i drugi mają troszkę racji?

 • johnnyjochym

  Oceniono 13 razy 5

  Przecież, to że ktokolwiek chce pokazywać lekką w TV, to przede wszystkim zasługa tych sportowców, którzy swoimi występami generują publiczność!

  Dlaczego takich wybitnych reprezentantów Polski poniża się, sprowadza się do poziomu głupka, a takiego Pazdana (przy całej sympatii i szacunku do jego poziomu sportowego, ale On do wyników Kszczota nie ma co się porównywać) gloryfikuje się za 1 dobry turniej?

 • nell35

  Oceniono 6 razy 4

  Zapomnieli dodać, że osiągają mistrzowskie wyniki niemalże chałupniczo, a w piłkę kopaną ładuje się miliony.

 • ko_menta_tors

  Oceniono 10 razy 4

  A na czym polega kontrowersyjność? Że mówi prawdę o dziennikarzach i piłkarzach? Przecież w czasie mistrzostw Europy każdy dziennikarz posrywał tym tematem, dając tak fantastycznie ciekawe informacje jak ból małego palca u zawodnika głębokiej rezerwy, niewłaściwą długość trawy na boisku lub tp. pierdoły.
  Nie mam tego za złe pismakom, na takim wydarzeniu jak Euro można natrzaskać wiele euro , ale słowa Kszczota to sama prawda.

 • gesipipek65

  Oceniono 14 razy 4

  Kszczot ma rację. A piłka nożna jest do dooopy

 • andrzej2310

  Oceniono 6 razy 4

  W Polsce mnóstwo pieniędzy inwestuje się w piłkę nożną: orliki, stadiony na euro, kolejne stadiony piłkarskie. W Warszawie obraca się w ruinę stadion lekkoatletyczny Skry. W ruinie pogrążony jest stadion Gwardii Warszawa. Lud kocha piłke nożną, a państwo nie wspiera innych pięknych sportów, takich jak lekka atletyka. Wsparcie dla sportu wyczynowego lub amatorskiego na poziomie gmin właściwie nie istnieje (poza piłką nożną), UKS'y w większości są finansowane przez rodziców. To wstyd, aby prawie 40 milionowy kraj nie miał pomysłu na sport i jego rolę w życiu społecznym obywateli.

 • Corven Dallas

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Kszczot- reprezentowałem nasz kraj w młodzieżowych mistrzostwach nie jeden raz (w biegach sprinterskich) i z zasady zgadzam się z tym o czym Pan pisze ale pisze Pan również że futbol to banalny sport z 3 zasadami. Po 1 zasad jest tam ciut więcej a po drugie bieg w swoim torze od startu do mety najszybciej jak możesz też jest dość banalny i zasad jest kilka..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX