Slow Jogging - japoński sposób na spalanie kalorii

Nie lubisz biegać? Nie lubisz się męczyć? A może w ogóle nie lubisz ćwiczyć, choć czujesz presję, że trzeba się ruszyć się z kanapy, bo wszyscy wkoło biegają, trenują, pompują. Mamy dla Ciebie idealną aktywność: Slow Jogging!

Slow Jogging ma wszystkie zdrowotne zalety biegania, ale nie posiada jego wad. Nie powoduje kontuzji, nie męczy, może być uprawiany przez każdego, bez względu na kondycję, wiek czy gabaryty.

Stworzył go Hiroaki Tanaka, profesor nauk medycznych, dyrektor katedry fizjologii sportu na Uniwersytecie Fukuoka. Celem profesora, było stworzenie aktywności fizycznej, prostej, naturalnej i niezbyt forsującej, ale jednocześnie angażującej organizm, by przynosić wymierne korzyści zdrowotne.

Profesor Tanaka prowadzi zajęciaProfesor Tanaka prowadzi zajęcia [stowarzyszenie Slow Jogging Polska]

To bardzo spokojne bieganie

Biegamy tempie na tyle wolnym, abyśmy mogli swobodnie rozmawiać nie łapiąc zadyszki. Japończycy nazywają to tempem "Niko Niko”, co po japońsku znaczy uśmiech. U bardzo początkujących joggerów Niko Niko może oznaczać nawet prędkość poniżej 5 km/h (tempo 12min/km), czyli wolniej niż spacer. Dla wytrenowanego biegacza, Niko Niko może być na poziomie 10km / h (tempo 6 min/km). Henryk Szost, który w ramach regeneracji po maratonie w Fukuoce, truchtał z profesorem z prędkością 12 km/h (w tempie 5min/km).

Sposób na zbędne kilogramy

Podczas, nawet tak spokojnego biegania, spalamy dwa razy więcej kalorii, niż podczas chodu. Nie szkodzi, że mijają nas spacerowicze. Bieganie, w przeciwieństwie do chodu angażuje duże grupy mięśniowe: mięśnie czworogłowe uda, mięśnie pośladkowe, mięśnie grzbietu. W rzeczywistości, nie ma znaczenia jak szybko biegamy. Godzina truchtania daje podobny wydatek energetyczny, jak godzina szybkiego biegu. Spacerowicze, nawet jeśli nas wyprzedają, wykorzystują mniej mięśni i tym samym spalają mniej kalorii.

Slow Jogging w ŁazienkachSlow Jogging w Łazienkach [stowarzyszenie Slow Jogging Polska]

Bardzo ważna jest technika biegu

Lądujemy na śródstopiu (środkowa część stopy). Dzięki temu wykorzystujemy nasz naturalny aparat amortyzujący, jakim jest wysklepienie stopy, co chroni nas przed kontuzjami. Gdy lądujemy na pięcie, wstrząsy przenoszą się na kolana, biodra, lędźwie, narażając nas na bolesne kontuzje. Spróbujcie wykonać w miejscu kilka podskoków, bez butów. Gdy lądujemy na pięcie czujemy ból i cała podłoga się trzęsie. Gdy lądujemy na śródstopiu, lądowanie jest bardzo łagodne i możemy to zrobić niemal bezszelestnie.

Slow JoggingSlow Jogging [stowarzyszenie Slow Jogging Polska]

Pół godziny truchtania...

...6 razy w tygodniu lub godzina truchtania 3 razy w tygodniu przynosi zauważalne efekty. Przy czym, wcale nie musimy „wytruchtać” trzydziestu minut w czasie jednej sesji. Możemy truchtać 10 minut rano do sklepu po bułki, 10 minut w drodze na przystanek, 5 minut w drodze na lunch, a nawet 5 minut wokół własnego biurka. Tak  robi profesor Tanaka, który wykorzystuje każdą sposobność. W drodze na ważne spotkanie, gdy jest ubrany w garnitur, a nawet w samolocie, w przejściu między rzędem siedzeń, podczas bardzo długiego lotu. (pan profesor, jest bardzo drobnej budowy).

Profesor Tanaka w drodze na lunchProfesor Tanaka w drodze na lunch [Stowarzyszenie Slow Jogging]

Regularny Slow Jogging to doskonałe antidotum na choroby cywilizacyjne

Zwalcza cukrzycę, otyłość, nadciśnienie, miażdżycę, choroby serca. Slow Jogging zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzhaimera. Spokojne, niewyczerpujące bieganie przeciwdziała demencji starczej.

Uprawiany regularnie poprawi naszą kondycję. Może być doskonałym wstępem do szybkiego biegania. To idealna aktywność dla biegaczy powracających do treningów po długotrwałej kontuzji. Niemniej, ideą Slow Joggingu jest radość z biegania, bez skupiania się na wynikach. Dlatego też, pisząc o Slow Joggingu, podajemy trwania aktywności, a nie długość pokonywanego odcinka.

Otwarte zajęcia w Warszawie

Mamy dobre wieści dla Warszawiaków. Znów ruszyły regularne, bezpłatne treningi Slow Joggingu. Tym razem w Łazienkach Królewskich i to dwa razy w tygodniu.

Wszystkich chętnych zapraszamy, bez względu na wiek i kondycję. Wystarcza wygodne buty i dobre chęci.

Miejsce spotkania: mostek przy pomniku Jana III Sobieskiego

  • środa, godzina 18:00
  • niedziela, godzina 10:00

Więcej informacji znajdziecie na facebookowych stronach: Slow Jogging oraz Stowarzyszenie Slow Jogging Polska

Bezpłatne zajęcia Slow JoggignguBezpłatne zajęcia Slow Joggigngu [stowarzyszenie Slow Jogging Polska]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.