Jako pierwszy profesor zdobył Koronę Maratonów Ziemi

Profesor Jan Chmura w ciągu dwóch lat zdobył Koronę Maratonów Ziemi.

 Jan Chmura pochodzi z Wrocławia, jest znanym i cenionym profesorem nauk o kulturze fizycznej. Jako jedynemu profesorowi udało się zdobyć Koronę Maratonów Ziemi. Do tej serii zalicza się siedem biegów na siedmiu kontynentach.

W ciągu dwóch lat wystartował w biegach na wszystkich kontynentach. Zwieńczeniem był maraton w Sydney w Australii, w którym 68-letni sportowiec zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej 65-69 lat.

PolskaBiegaPolskaBiega Jan Chmura

 

 Wrocławianin wziął udział również w biegach w Hanowerze, Jerozolimie, Antarktydzie, Rio de Janeiro, Nowym Jorku czy Johannesburgu. Ten na Antarktydzie był niezwykle ekstremalny. Profesora hamował wiatr, śnieżyca i przeżył hipotermię. Mimo to był drugi - oczywiście w swojej kategorii wiekowej. Na własnej skórze postanowił sprawdzić, jak organizm reaguje na wysiłek fizyczny na różnych kontynentach. O swoich doświadczeniach opowiada studentom na Akademii Wychowania Fizycznego. 

W wieku 66 lat uzyskał swój rekord życiowy wynikiem 3:22:57 w Hanowerze.

Prof. Jan Chmura podczas maratonu na AntarktydzieProf. Jan Chmura podczas maratonu na Antarktydzie archiwum prywatne

 Sportowiec mówił o tym, że jest pod dużym wrażeniem w kwestii organizacji biegu w Syndney. Dodatkowo trafiły się idealne warunki pogodowe do tego, żeby ten maraton przebiec. Ale to nie koniec. Profesor postanowił walczyć dalej i zdobyć Koronę Największych Maratonów Świata. Na swoim koncie ma już Nowy Jork, Berlin oraz Londyn. Czas na Boston, Chicago i Tokio.

Prof. Jan Chmura podczas treninguProf. Jan Chmura podczas treningu KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

 

WIĘCEJ PODOBNYCH HISTORII ZNAJDZIESZ TUTAJ