Kto stoi za rekordem świata na 400 metrów? Mistrza olimpijskiego trenuje babcia [WIDEO]

Wayde ma na swoim koncie wielkie osiągnięcie. Na IO w Rio zdobył złoty medal w biegu na 400 m.

Wayde van Niekerk jest południowoafrykańskim lekkoatletą, który specjalizuje się w biegach sprinterskich. Jest srebrnym medalistą igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow oraz mistrzostw Afryki w 2014 roku. Zajął również pierwsze miejsce w Pekinie w 2015 roku.

Startując na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zwyciężył bieg na 400 metrów czasem 43,03. Tym samym zdobył rekord świata. Wynik z tegorocznych igrzysk zdziwił samego Johnsona, który po biegu powiedział: - O Boże! Rekord świata z ósmego toru! Nie widziałem jeszcze nikogo, kto w ten sposób pobiegłby między 200. a 400. metrem. Drugą połowę dystansu miał lepszą niż pierwszą. Masakra.

Co ciekawe, trenerem biegacza jest jego 74-letnia babcia Ans Botha, która została nominowana do trenera roku. Ans zawsze powtarza, że nigdy nie jest za późno, żeby dzielić się wiedzą i trenować młodych sportowców. Botha jest praktycznie wszędzie ze sportowcem i dzieli z nim wszystkie ważne chwile - w tym te, kiedy pobił rekord świata na 400 metrów.