Anna Gosk, nieoczekiwaną liderką wśród Polek podczas 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego!

Zwycięzcą 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego został Ezrah Kiprotich Sang (Kenia), który dystans 21 km i 97,5 m pokonał w 01:01:37. Pierwszym Polakiem na mecie był Błażej Brzeziński, ale to Anna Gosk okazała się "czarnym koniem" tego wyścigu.

Sezon biegowy w Polsce został oficjalnie otwarty. W minioną niedzielę odbył się 13. PZU Półmaraton Warszawski, a ulicami stolicy przebiegło aż 12 474 biegaczy, w tym 3 342 kobiety i 9 132 mężczyzn. Bieg był dużym wydarzeniem, nie tylko w polskim, ale również światowym kalendarzu biegów. W imprezie wzięło udział blisko 1000 zagranicznych biegaczy. Warunki do biegania były idealne, trasa zgodnie z zapewnieniami organizatorów sprzyjała do szybkiego biegania.

13. PZU Półmaraton Warszawski, 25.03.201813. PZU Półmaraton Warszawski, 25.03.2018 www.sportografia.pl www.aktywer.pl

Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej mężczyzn został Ezrah Kiprotich Sang, który pokonał dystans w 01:01:37. Na podium stanęli także: Kassa Mekashaw (Etiopia) z czasem 01:01:52 oraz Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (Kenia), który przebiegł trasę półmaratonu w czasie 01:02:18.

Wśród kobiet zwyciężczynią została Polline Wanjiku Njeru, która na metę dotarła w czasie 01:10:01. Zaraz za nią na podium znalazły się Birhan Mhretu Gebrekidan (Etiopia) z czasem 01:10:26 oraz Maeregu Hayelom Shegae - 01:10:52.

Pierwszym Polakiem na mecie był Błażej Brzeziński, rezultat jaki uzyskał nie był jednak dla niego satysfakcjonujący (01:05:17). Brzezińskiemu nie udało się powtórzyć sukcesu z zeszłorocznego Maratonu Warszawskiego, gdzie odniósł spektakularne zwycięstwo. Jego nieco gorsza dyspozycja związana była m.in. z brakiem regeneracji po podróży z Meksyku, gdzie przez ostatnie dni przygotowywał się do tegorocznych startów. Głównym celem Brzezińskiego na ten rok są Mistrzostwa Europy w Berlinie (7-12.08.2018). Brzeziński swoim startem wziął również udział w akcji #BiegamDobrze, pobiegł dla Fundacji Rak'n'Roll.

Rozmowa z Błażejem Brzezińskim, pierwszym Polakiem na mecie 13. PZU Półmaratonu Warszawskiego

Pierwszą Polką na mecie była Anna Gosk, która uplasowała się na 7. miejscu z czasem 01:14:49. Jej dotychczasowy najlepszy wynik w karierze wynosił 1:18:15. Co ciekawe Anna nie znalazła się wśród elity tego biegu, wynik jaki uzyskała był dla niej ogromnym zaskoczeniem. Od początku do końca trzymała się swoich założeń, mimo tego, że nie miała szansy na bezpośrednią rywalizacje z innymi kobietami ustanowiła nowy rekord życiowy. Jej głównym celem na ten sezon są Mistrzostwa Polski na dystansie 10 000 m w Łomży (28.04.2018).